כדי לייצר גרפיקה בדפוס טמפון באיכות גבוהה חיוני לבחור את סוג רפידות ההדפסה , כי זה אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על עבודת הדפסה מסוימת. הבנה על כריות הדפסה, לדעת איך לשמור על כריות בצורה הטובה ביותר לעבודה וכיצד לשחזר אותם יכולים להיות השפעה גדולה על איכות עבודת ההדפסה, כמו גם להקטין את העלות הכוללת של חומרי הדפסה. בהמשך ניתן למצוא עצות מעשיות על הכרית ההדפסה,כיצד להשתמש ולטפל בו.

בחירת כרית הדפסה

בחירת כרית ההדפסה הנכונה היא קריטית לאיכות התמונה. המאפיינים המשפיעים על כרית ההדפסה הם: צורה, גודל , קשיות, גימור פני השטח וחומר.

 1. צורה

צורה היא גורם חשוב ביותר: זה בעיקר הצורה שקובעת עד כמה הכרית תשיג את הפעולה המתגלגלת שלה.

עצות לבחירת צורה:

 • באופן כללי, החדה יותר של זווית הכרית , טוב יותר את האיכות. עם זאת, אם פריט כדי להיות מודפס על גבי יש משטח כדורי ( כדור מתח למשל) , יש להשתמש בכריות שטוחות יותר . הימנע משימוש בכריות עם פרופילים שטוחים לחלוטין, שכן אלו יכולים ללכוד אוויר במהלך איסוף דיו או בתצהיר .
 • חפש צורת כרית שמרחיבה את הפרופיל כדי לכסות את כל התמונה. עיוות של קצות תמונה ברוב המקרים נגרמת על ידי רפידות קטנות.
 • כאשר איסוף הגרפיקה מתבצע בצורה לא מוצלחת בזמן הדפסות הנסיון, זה בדרך כלל אומר שאויר נלכד בין הכרית לבין משטח הגלופה, יש להסתכל בתשומת לב על הכרית בזמן ההדפסה כדי לראות עם מתבצעת פעולת הגלגול.
 • נסה להימנע מהשימוש בקודקוד של כרית הדפוס להדפסה, זה נוטה לדלל את הדיו באותה נקודה, זה יוצר נקודה קלה באותה נקודה של הגרפיקה.
 • השתמש תמיד בלחץ קטן ככל האפשר כדי לאסוף ולהדפיס את התמונה: לחץ מופרז על הכרית עלול לגרום לעיוות, כמו גם העברת דיו דלה.

  כריות להדפסת טמפון
  כריות להדפסת טמפון
 • גודל

באופן כללי, ככל שכרית ההדפסה גדולה מהגרפיקה, עיוות התמונה יקטן. הכרית צריכה להיות לפחות 20 – 30 % גדולה יותר מהגרפיקה. אז כדי ליצור את האיכות הטובה ביותר בשביל הגרפיקה יש להשתמש בכרית הכי גדולה שניתן בצורה פרקטית למכונה ולפריט שעליו מדפיסים. בשביל פריטים גדולים יותר צריך לבדוק את הפרמטרים של המכונה, בעיקר את המרחק בין הגרפיקה לגוף המכונה ואת היכולת של המכונה לדחוס כריות גדולות וקשות.

 1. קושיות

קשיות הכרית תלויה בעיקר בכמות שמן הסיליקון ממנה עשויה הכרית. משטח קשיות נמדדת על ידי כלי מד קשיות "שור", אותו המונח ("שור") מתייחס למדידה. "שור 00" הוא קנה מידה בשימוש נפוץ. הטבלה שלהלן מציגה מד שור טיפוסי, המתאים למרבית יישומי הדפסת טמפון.

 

קושיות תיאור
40-35 רך
50 בינוני
60 בינוני קשה
70 קשה
80 קשה מאוד

 

חלק מהיצרנים משתמשים בצבעים שונים לכריות לרמות קוד שונות של קושיות הכרית על ידי הוספת פיגמנט לכרית או צביעת הבסיס שלה.

בחירת קשיות הכרית המתאימה לתפקיד מסוים היא עניין של ניסוי וניסיון. באופן כללי, משטח קשה (ברמת קשיות גבוהה) מייצר הדפסה מדויקת יותר. עם זאת, משטח קשה אינו מעשי ביישומים מסוימים, למשל בעת שימוש במכונה בעוצמה נמוכה או הדפסה על גבי פריט עדין.

 

 • יש להשתמש במשטח קשה לשטח בעלי מרקם, ניתן גם להשתמש בהם כאשר צריך להדפיס תמונה באזור נמוך כאשר סמוך לו יש שטח מוגבה כגון מדרגה, הכרית תצטרך לעבור את השטח המוגבה.
 • היתרון של רפידות קשיחות בא כאשר מדפיסים על מכונה אחת עם כריות רבות כאשר יש רווחים קטנים ביניהם, לדוגמא כאשר מדפיסים על מקלדת מחשב.
 • כריות רכות הן אידיאליות בעת הדפסה על גבי משטחים קווי מתאר כבדים וכאשר מדפיסים על פריטים שבירים.
 • השתמש בכרית רכה יותר אם כוח המכונה לא יכול לדחוס את הכרית כראוי על מנת להשיג הדפסה כראוי.
 • נסה ככל האפשר כדי להימנע משימוש בכריות בדרגות קושי שונה באותו יישום. העובי של הדיו על המוצר ישתנה על פני המצע. זה נכון במיוחד כאשר מדובר במשטח מטריצה.
 1. גימור המשטח

באופן מסורתי, יצרנים מקפידים להשתמש במשטח גימור מבריק לכריות שלהם, עם זאת, כאשר קיים יותר על הכרית מידי שמן סיליקון שהוא זה שיוצר גימור שטח מבריק, זה ימנע מהכרית להרים ביעילות ולהעביר את הדיו אל המוצר במהלך ההדפסה. בעקבות זאת חלק מהמדפיסים מנקים את המשטח אך חלקם בוחרים בטעות להשתמש בחומרים ממסים חזקים כגון מדללים מהירים כדי לעבד את השטח וזה גורם נזק ומקצר את אורך החיים של הכרית.

עצות לשימוש נכון בכרית:

 • לפני השימוש הראשון של כרית עם משטח מבריק, ניתן להסיר סיליקון נוסף על ידי ניגוב עדין של הכרית עם נוזל על בסיס אלכוהול וכרית ניקוי.
 • ברגע שהשתמשת במשטח, הדרך הטובה ביותר להיפטר מפסולת מוצקה, דיו שהתייבש  או אבק היא עם אריזת סרט דבק (Pad Clean). למעשה, על ידי ביצוע הליך פשוט באופן קבוע תוכל לשפר את איכות ההדפסה שלך, לצמצם את זמן ההשבתה, ולהאריך את חייו של הכרית.

משטח ההדפסה מורכב משני חלקים:

כרית ההדפסה עצמה והבסיס של כרית ההדפסה שהוא רכוב על גבי מכונת דפוס. הכריות עשויות מגומי סיליקון אלסטי מאוד. בסיסי הכרית יכולים להיות עשויים מחומרים שונים: אלומיניום, עץ, פלסטיק.

בסיסי עץ נותנים למשתמש גמישות רבה יותר משום שבסיסי עץ קלים לקדיחה והם יכולים להיות מותקנים על מכונת דפוס עם כל מספר ותצורה של חורי ברגים. הדבר נכון גם לגבי בסיסי פלסטיק אבל לא נכון לאלומיניום. היתרון העיקרי של עץ הוא שהיא מספקת חיבור טוב בין הבסיס ותבנית הסיליקון. כתוצאה מכך הכרית פחות נוטה ליפול במהלך מחזור ההדפסה ומשטח הנקודה נשאר מרוכז היטב ומבטיחה טביעות חוזרות ונשנות באופן מדויק. בסיסי עץ הם גם זולים יותר מאלומיניום או פלסטיק. היתרון של אלומיניום הוא שבסיסי ברגי אלומיניום ושבילי בורג הם עמידים יותר בפני נזק.

בקרת איכות לכרית ההדפסה:

כריות הדפסה באיכות ירודה יכולות להרוס את הביצועים של מכונת הדפוס. כשתקבל את הכריות מהספק שלך, זה חיוני לבדוק את הרפידות לתנאים הבאים:

כתמים על משטח ההדפסה.

חלקיקים זרים על פני השטח ההדפסה, כגון שבבי עץ.

"פטמות" על פני השטח ההדפסה.

תפיסה אחידה  של הכרית לבסיס (משטח צריך להיות מאובטח, ללא בועות אוויר שיכול לגרום לגומי לצאת מהבסיס)

הקשיות הרצויה (במידה וניתן, יש להשתמש במד קשיות כדי לבדוק את הקשיות).

המיצוב על צלחת הגיבוי (זה צריך להיות קונצנטרי, עם קו האמצע האנכי שלו בזווית של 90 מעלות לבסיס)

הגובה (זה חשוב במיוחד ביישומים בעלי כריות מרובות).

אחסון, שימוש וטיפול בכריות ההדפסה:
 • יש לפרוק כמה שיותר מוקדם כריות חדשות שהוזמנו למפעל, מגע ממושך עם עם מוצרי האריזה שבהם הם מגיעים עלולים לעוות את הכריות.
 • אין לאחסן כריות אחת על גבי זו.
 • אין להשתמש בכריות על משטח משופשף או מחוספס.
 • השתמש בנייר דבק כדי להסיר אבק לכלוך ודיו שהתייבש לפני תחילת מחזור הדפסה.
 • עם כריות בעלות בסיס עץ, אין לאפשר לברגי החיבור לחדור לגומי הסיליקון של הכרית.
 • במידת האפשר, להימנע מדפוס ליד קצוות חדים.

  מכונות להדפסת טמפון
  מכונות להדפסת טמפון