מחסן חכם ואוטומטי לחלוטין בחברת SIEMENS בגרמניה הפך את תהליך השינוע והאחסון לקל ופשוט

אילוסטרציה של המחסן האוטונומי החדש של SIEMENS בהקמת CTS.
חברת CTS התקינה בהצלחה מחסן חכם עם רובוטים ניידים לייצור אוטומטי לחלוטין במפעל אלקטרוניקה של חברת SIEMENS בגרמניה. זהו המחסן המודרני ביותר בגרמניה לתעשיית האלקטרוניקה וכתוצאה מההתקנה חלה עלייה משמעותית ביעילות הייצור. לעובדים במפעל יש כעת יכולת עקיבות מלאה של הפריטים המאוחסנים והמעובדים, בין אם במשטחים ובין אם בקווי הייצור.

SIEMENS מקימה מחסן חדש באוטומציה מלאה

"לצורך שינוע של מחסניות בגדלים שונים חיפשנו קשר עם יצרנים של רובוטים אוטונומיים במשך זמן רב", אומר סשה גייגר ממחלקת הובלה ושינוע בחברת SIEMENS. "חיפשנו פתרונות שגם יהיו מותאמים יותר לייצור האלקטרוניקה שלנו וגם יהיו אינטליגנטיים ויצירתיים. ב-CTS מצאנו מערכת אחסון ברמה גבוה במיוחד, לא חשבנו שמערכת כזאת זמינה בשוק ליישום תעשייתי".

עד הקמת המחסן, SIEMENS נאלצה לעבוד עם עגלות ועמדות ייעודיות שעליהן היו מוצבות מחסניות עם מעגלים מודפסים בצורה ידנית. הצורך לפתרון יותר מודרני, יצרני ויעיל היה ברור. פתרון שכזה ישרת 1000 עובדים המחברה העסוקים בייצור של למעלה מ-2000 גרסאות מוצר מתחום התעשייה הדיגיטלית. החברה חיפשה בצורה קדחתנית ספק פתרונות אוטומציה שיעמוד בסטנדרטים גבוהים.

המחסן האוטונומי החדש של SIEMENS בהקמת CTS. תמונה מהשטח
למה בחרו ב-CTS להובלת הפרויקט?

"SIEMENS הכירה כבר את יכולת האוטומציה של CTS. הרובוטים אוטונומיים שלה כבר היו מותקנים באתר החברה. כעת הגיע הזמן להתקדם למחסן ייצור אוטומטי לחלוטין בלי התערבות מגע ידי אדם", מסביר סשה. התהליך עם CTS היה מאוד פתוח, כך שבשנת 2019 פיתחנו את הרעיון והמערכת נמסרה לנו בסתיו 2020. לאחר בדיקות תפקוד ואינטגרציה מקיפות הצלחנו להתקין את המחסן האוטומטי במרץ 2021. עכשיו כל ההליך השינוע הוא אוטומטי לחלוטין ויעיל ביותר, עם יכולת עקיבות שהייתה מאוד חשובה לנו", הוא מספר.

"שיתוף הפעולה והתקשורת עם מומחי CTS בעיצוב ושלב הפיתוח היה בונה ופתוח ביותר. יש לנו היסטוריה של יותר מעשר שנות הכרות עם החברה בכל הקשור להתאמה של פתרונות אוטומציה. כאשר היו מכשולים או בעיות, CTS סיפקה פתרונות במהירות והשגנו את היעד תוך כדי מיקוד במטרה. הגמישות והמהירות בה הם נענו לאתגרים בלתי צפויים הייתה מופלאה", מחמיא סשה לחברה.

התאמה המחסן והמפעל לפתרונות האוטומציה

המחסן החדש היה צריך להיות קומפקטי במיוחד ולשמש למחסניות בגדלים סטנדרטיים וכן למחסניות בגדלים חריגים המצריכים התאמה אישית.

"מומחי חברת CTS פיתחו רעיון ייחודי עבורנו שאיתו הצלחנו לעבוד עם שתי מחסניות מעגלים מודפסים בגודל שונה. המפעל הותאם לשימוש העגלות האוטונומיים ע"י התאמת רוחב המסלול לרוחב הנדרש של העגלות. המחסן הותאם גם הוא כדי להשיג חלוקת קיבולת מיטבית. זה היה האתגר המרכזי להתקנה יציבה של המחסניות. צוות ההתקנה תכנן גם שבילים ללא הפרעה עבור העגלות הניידות מבלי שיהיה צורך בטיפול מיוחד ברצפת הייצור".

הפתרון: מחסן חכם, מודולרי ויעיל

מערכת אחסון האוטומטית של CTS יכולה להכיל עד 680 מחסניות, כאשר שבעה רובוטים אוטונומיים מעבירים באופן עצמאי את המחסניות אל ומקווי הייצור וההרכבה. פתרון האחסון האוטומטי השיג ירידה משמעותית בתפוסת השטח ייצור יקר על ידי כך שהמחסניות משונעות, מונחות או מוערמות לגובה באופן אוטומטי עם ארגזים קטנים או כלים אחרים. כל המערכת מתממשקת עם תוכנה עבור AMR / AIV (רובוטים ניידים אוטונומיים, כלי רכב חכמים). גודלה של מערכת האחסון משתנה בין אורך של כ- 8.5 ל- 20 מטר.

התכנון הפנימי גמיש וניתן למקם את יציאות המחסן במיקומים שונים לפי הדרישה. עם המחסן מגיע ממשק REST קישוריות פתוח המאפשר חיבור מקיף למערכות MES ו-ERP או תוכנת תיווך אחרת עבור שליטה בצי העגלות האוטונומיות.

הופכים תוכניות וחלומות למציאות

השלב הראשון בפרויקט היה היישום של הובלת המחסניות בין קווי הייצור. צי של שישה רובוטים ניידים עם קיבולת של עד 90 קילוגרמים שיחרר את העובדים מהובלה ידנית של המחסניות. היכן  שהיה נדרש, הרובוטים הניידים היו מצוידים בהתאמת רוחב אוטומטית על מנת להיות מסוגלים להתמודד עם שני גדלים שונים של מחסניות ביעילות רבה.

השלב השני כלל אינטגרציה של המחסן עם רצפת הייצור. אינטגרציה זו שחררה את אזור הייצור ממלגזות והובלות ידניות. המחסן מצויד בשלוש יציאות אחסון / אחזור, אליהן ניתן לגשת באופן ידני. כך מימשה SIEMENS אוטומציה מלאה של זרימת החומרים של המחסניות ובאותה העת שמרה על אפשרות פתוחה של מפעילים היכולים גם להתערב בעצמם במידת הצורך.