מערכות גירוז אוטומטיות הנן העתיד במניעת תקלות שבר. זיופים בתחום גורמים להשלכות ארוכות וקצרות טווח על המערכת והציוד עליו היא מגינה

דוב נוימן

מטרתן של מערכות גירוז אוטומטיות היא לצמצם ולמנוע תקלות בציוד. הן רובסטיות, אמינות ומתוכננות כך שהתקלות בהן נדירות. אולם למרות זאת, לאחרונה מורגש שינוי מגמה המתאפיין בריבוי תקלות במערכות אלו. מכיוון שהתופעה חריגה יש צורך אמיתי בירידה לשורש הבעיה.

חברת LUBE היפנית מייצרת ומתמחה בייצור מערכות גירוז שכאלו עוד מ-1960. המערכות מונעות שחיקה של פריטים לינאריים, חלודה וזיהום כתוצאה מלחות במכונה. המערכות מבטיחות גירוז המתאים את עצמו למכונה על ידי ניטור מדויק של כמות הגריז שעובר במערכת. בעקבות התקלות שנתגלו, גויסה החברה לצורך בדיקות בארץ לאיתור הבעיה. המסקנה מהן הייתה ברורה: המקור המרכזי והכמעט הבלעדי לתקלות הנו שימוש בגריז שאינו תואם ולעתים אף גריז שאינו תקין כלל ליישומים אלו.

איך הגענו למצב הזה?

בשנים האחרונות, הפתיחות לשוק העולמי, הסרת החסמים המנהלתיים, וקלות התקשורת הבינלאומית ברשת הקלו משמעותית על יבוא ומציאת ספקים למוצרים הדרושים. השינוי מבורך בעיקרו, מאפשר להוזיל עלויות ומגוון את מקורות האספקה וסוגי המוצרים הקיימים בשוק.

יחד עם זאת, דווקא בתקשורת בה אין שרות אישי, תמיכה טכנית ופרצוף המחובר למוצר, חשוב להקפיד הקפדה יתרה על האיכות המתקבלת. לא אחת, נתקלים בשוק במוצרים באיכות ירודה כאשר חלק מהמוצרים אינם לגיטימיים. הכוונה היא למוצרים המכילים חומרים מזיקים הן לשימוש והן לציוד.

קטגוריות שונות של מוצרים

את סוגי המוצרים הנפוצים כיום, ומהווים חלופה למוצר המקורי, ניתן לחלק לשלוש קטגוריות שונות:

מתחרה – מוצר של יצרן לגיטימי הדומה בדרך כלל מוצר המקור ומתחרה בו. המוצר המתחרה משווק תחת שם היצרן נבדל ומקודם כמוצר עצמאי עם לוגו ותכונות גירוז המאפיינות אותו.

חיקוי – מוצר הדומה למוצר המקורי ,דמיון פיזי של צורה או תאימות לחיבורי מכונה. למרות הדמיון, מוצרים אלה אינם מתיימרים להיות המוצר המקורי אך באים להחליף אותו במחיר זול יותר. מוצרי החיקוי בדרך כלל מנסים "לרכב" על גבי מוצר פופולרי מוביל שוק. החיקויים ימנעו מהפרת פטנטים או זכויות יוצרים. התחרות תבוסס על מחיר זול יותר בהשוואה למוצר המקורי. הדוגמה הבולטת הנם קלטות הדיו למדפסת.

זיוף – בניגוד לשני הראשונים, מוצר מזויף הוא מוצר הזהה למוצר המקורי בפרמטרים רבים במטרה לבצע הטעיה של הלקוח: צבע, נראות, אריזה וכ"ו. הזיוף ישתמש בשם היצרן המקורי אך המוצר עצמו יהיה ירוד וזול. מחירו לא ישקף את איכות המוצר האמיתית והמוצר יימכר במחיר הגבוה מערכו.

 

תחום הגירוז האוטומטי המתחרים הלגיטימיים ישתמשו במכלי גריז חלופי שיכילו גריז תקין יסומנו בשמם (לא בשם הספק המקורי). קורה לעתים שהגריז אינו מתאים למערכת הגירוז האוטומטי או לצורכי המכונה המגורזת. מאידך הזייפנים ישתמשו בגריז ירוד שראשית יפגע במערכת הגירוז האוטומטי ובהמשך יפגע ברכיבים המגורזים עצמם.

מכלי גירוז מזויפים – גם בארץ

LUBE העולמית נתקלת במכלי גריז מזויפים ברחבי העולם בהיקפים גדולים. בישראל רואים לא אחת מכלי גריז מזויפים שמקורם בעיקר במזרח הרחוק. ראוי להדגיש כי אין מדובר על יבוא מקביל ממקורות לגיטימיים אלה על מכלי גריז מזויפים המגיעים מספקים שונים.

האריזה המזויפת נראית כמקורית, הלוגו המדבקות והמכל זהים למקור ובמבט ראשון לא רואים כל הבדל בין המקור לזיוף. בבדיקה מעמיקה יותר ניתן לראות הבדלים וניתן להבדיל בין המוצרים. אחד ההבדלים לדוגמה, רמת הדפסת תוויות נמוכה והבדלים מינוריים במבנה המכל המזויף.

עד לשלב זה הזיהוי פשוט וקל ודורש בעיקר תשומת לב לפרטים. אולם, כאשר רוצים לבדוק את התוכן, קרי הגריז עצמו, הבדיקה הופכת למורכבת ויקרה. על פי רוב המכל יכיל גריז ירוד עם מרכיבים שאינם קיימים בגריז המקורי או רכיבים מסוכנים. בדיקה כימית כזו יקרה ודורשת ציוד מעבדה מיוחד. לא ניתן להשתמש במבחן התוצאה המידי כבחינה לתקינות הגריז. יש לזכור כי הנזקים הקשים של גריז מזויף יופיעו רק לאחר פרק זמן ארוך במיוחד. לאחר זמן זה, המשתמש מתקשה לקשר בין הגריז המזויף למסב השבור.

נזקי עבודה עם גריז מזויף

מערכת הגירוז והגריז עצמו מיועדים להאריך ו/או לאפשר אורך חיים ארוך לרכיבי ההינע של המכונה. לדוגמה: בורג כדורי ללא גירוז יסיים את חייו בזמן קצר בהרבה מבורג כדורי מגורז היטב. היתרון של מערכות גירוז אוטומטיות הנו בהבטחת הגירוז באופן רציף ללא תלות באנשי אחזקה, אלה יכולים לגרז אך אין ודאות שזה יתרחש תמיד בזמן או לא תשכח נקודת גירוז קריטית.

מניסיון רב בעבודה עם מערכות גירוז, נזקי הגריז המזויף יופיעו ראשית במערכת הגירוז האוטומטית. ממנני הגריז האוטומטים הנם חלקים עדינים עם מעברים קטנים ושסתום חד כיווני. אלה נפגעים מגריז לא תואם שנקרש במערכת או מחומרים שונים בתוך הגריז שפוגמים בשסתום החד כיווני. לכן, במקרה בטוב, המערכת עצמה תחדל לתפקד. מצב זה מצמצם נזקים מכיוון שאז תתקבל התראה ואפשר יהיה לגשת לפתרון הבעיה. במקרים האחרים, כאשר לא מאתרים את הבעיה מוקדם, יפגע חלק כלשהו במערכת הגירוז. במקרה זה לא תתקבל תראה מקדימה והנזק יתבטא ברכיב שלא קיבל את מכסת הגריז אליה הוא זקוק.

יתרונות באחזקת במפעל עם מערכות אוטומטיות

יש לזכור שמערכות הגירוז האוטומטיות נבנו בכדי לבצע את הגירוז ללא מגע יד אדם, לחסוך בעבודות אחזקה ולמנוע ולהקטין את מקרי אחזקות השבר. הגריז המזויף פוגע במערכות אלו ו"מייצר" עבודות אחזקה של המערכת והמכונה המגורזת. אמירות אנשי אחזקה כגון: "אני בודק את המערכת משום שיש הרבה תקלות" או לחלופין, "איני יכול לסמוך על המערכת לכן אני מגרז ידנית פעם בחודש בנוסף למערכת" ייעלמו כאשר תתבצע עבודה נכונה עם החומרים הנכונים במערכות הגירוז. מעבר לנזק המידי שנוצר, הגריז המזויף פוגע באמינות המערכת. במצב זה היצרן נפגעים פעמיים, פעם בגלל הצורך בעבודת אחזקה מיותרת ופעם בגלל רכיבי מכונה הנפגעים ויכולים לגרום אף להשבתת עבודה.

למידע נוסף: מולטיפק פלסטיק, אהרון ישר, 050-920-0337, Aharon@multiplast.co.il

על הכותב:

דוב נוימן הינו מנכ"ל חברת מולטיפק פלסטיק בע"מ. החברה פועלת מעל ל-30 שנה ומעניקה פתרונות הנדסיים מקצה לקצה לתעשיית הזרקת הפלסטיק והדפוס בישראל. בנוסף מספקת החברה פתרונות אחזקה כמו חברת LUBE  היפנית המפתחת ומייצרת מערכות גירוז ושימון אוטומטיות ועוד.

מערכות הגירוז האוטומטיות של חברת LUBE היפנית