הגנה מפני פגיעה/ שחיקה לחלקי פלסטיק מציב את אחד האתגרים המשמעותיים של יצרנים בתחום הפלסטיק- הורדת זמן המחזור ואחוז הפחת למוצר. עקב מחסור בכוח אדם מיומן יש פחת גדול עקב שריטות. כיום ישנם כמה שיטות לגנה על חלקי פלסטיק כחלק מהתהליך הייצור. במאמר הבא נסקור שיטות להגנה על מוצרי פלסטיק וזכוכית.

חברת KIWO הגרמנית החוגגת השנה (2019) 125 שנה מאז שהוקמה . החברה נקראה בהתחלה קיסל את וולף ונוסדה בשנת- 1893 והפכה לאחת היצרניות המובילות בתחום הדבקים לתעשייה בשנות השלושים של המאה ה-20.

בשנת 1956 הוקם מחדש אתר החברה במנהיים והחברה עוסקת מאז בפתוח ייצור ושיווק של חומרים לתחום קדם ופוסט דפוס משי והגנה על מוצרי פלסטיק וזכוכית.

מה זה תהליך ההגנה?

לאחר ייצור המוצר על ידי כל אחת מהשיטות המוכרות היום בשוק- אקסטרוזיה, הזרקה, וואקום וכו', ניתן לבצע ציפוי על המוצר במסכה מלאה או בעיצוב חלקי.

המטרה היא שבמשך תהליך העיבוד או שינוע החלק לא יפגעו פני המוצר. יעד קו המוצרים הזה בשימושים כגון התזת חול, התזת יונים אלקטרונית והרשה סלקטיבית. ציפוי עמיד זה הנו ציפוי בעל צמיגות נמוכה עד גבוה שמיושם לפי סוג המוצר וצרכי היישום בכמה דרכים. ניתן להשתמש בטכנולוגיות כגון דפוס משי, דפוס טמפון, הזרקת דיו, התזה, טבילה או ציפוי גלילים.

שימושים אופייניים הנם צריבה כימית, התזת חול על גבי זכוכית, הברשה סלקטיבית של משטחי מתכת ומסכה מלאה או חלקית על מוצרי פלסטיק.

מה זה התזת חול:

ציפוי סלקטיבי של משטח חלקית או מוטיבים גרפיים מאפשר מיסוך של המוטיב להתזה לשינוי המרקם של החומר במקומות הגלויים. פתרון זה מיועד ליישום שתעשיית ויבוצע באמצעות דפוס משי/ טמפון. בייצור דוגמה בודדת הפתרון המקובל הנו שימוש בפילם חתוך בפלוטר שיודבק למשטח ולאחר מכן התזת חול. כאשר רוצים לייצר באופן סידרתי דוגמה זהה על מוצרים רבים, הציפוי העמיד יאפשר יישום זול ומדויק. את הציפוי ניתן להסיר בקלות על ידי חומר ייעודי.

התזת יונים אלקטרונית לציפוי זכוכית ארכיטקטונית-

התזה (SPUTTERING) נקרת גם ציפוי התזה מגנטרונית. תהליך זה הינו הסרה של אטומים ממתכת ( כגון פלטינה, או זהב). התהליך מתבצע על ידי הפצצה אנרגטית של יונים בתוך תא ואקום. כתוצאה מכך מכובה המשטח המעובד ביונים מופצצים. לציפוי זה שימוש מרכזי בעיצוב זכוכית ארכיטקטונית שידוע גם כזכוכית מראה. יישומים כאלה פופולריים במגדלי מגורים או משרדים. מטרת הציפוי הנה הטיית קרינת שמש ומניעת חימום על ידי החזרת קרני השמש. שימוש נוסף הנו עיצוב פנים, שכבת המראה מופיעה באופן סלקטיבי על חלקים מתוך המשטח השלם, לפי העיצוב הגרפי הנדרש. שטחים שלא רוצים לצפות מכוסים בציפוי עמיד, הציפוי מיושם בדרך כלל בשיטות דפוס שונות. הסרת הציפוי העמיד מתבצעת על ידי חומר ניקוי באופן ידני או מכונת שטיפה.

החידוש האחרון בתחום הינו יישום באמצעות התזת דיו עמיד להתזה אלקטרונית חלקית המאפשרת ייצור של זכוכית ארכיטקטונית, וזכוכית לשימושים פנימיים. הציפוי העמיד מתאים לשימוש המדפסות דיו פורמט רחב הנמצאות בתעשיית הזכוכית השטוחה. מכונות כאלה יכולות להדפיס על משטחים של 18*3ץ25 מטר. זכוכיות כאלו משמשות בעיקר לציפוי בניינים.

עוד מוצר המשמש להגנה על חלקי פלסטיק או זכוכית הינו פילם הגנה נוזלי- מוצר זה משמ ככיסוי לאחר העיבוד ומגן על המוצר מפני לכלוך אבק, פגעים מכניים וכו'. היישום של החומר "הנוזל" כחומר מגן יכול להתבצע בציפוי התזה, טבילה או גלילי ציפוי. הפילם שנוצר גמיש וניתן להסרה בקלות.

לסיכום:

ישנם פתרונות שונים ומגוונים כיום בשוק לבעיה מאוד "מעצבנת" במפעלים- שחיקה/ פגיעה במוצרים. הפתרון הינו גמיש וזול. KIWO הינה יצרנית מובילה בעולם של מוצרים מסוג זה.

סרטון הצגת קו המוצרים שחיקה/ פגיעה מוצרים פלסטיים: