דפוס דיגיטלי תעשייתי מאפשר הדפסה בסדרות קטנות במנעד רחב: עלוני פרסום, יריעות, ספרים, קטלוגים, סימון תאריכי תפוגה במחלבות, שלטי חוצות, חולצות, מדבקות, זכוכית שטוחה לארכיטקטורה ועוד. ההדפסה אפשרית על גבי מצעים שונים ותומכת בהתאמה אישית גם ברמת המוצר הבודד.

דפוס דיגיטלי צורני מבית Bergstein  ו-Kamman

/ דוב נוימן

כמו גם בתחומים נוספים, הדפוס הדיגיטלי הצורני הופך לפופולרי יותר ויותר בתעשייה. ניתן כבר כיום להדפיס באופן דיגיטלי על מוצרים צורניים וגם לשלבם עם הדפסת משי ואוטומציה

השימוש בדפוס דיגיטלי מאפשר הדפסה ישירה מקובץ או מתמונה דיגיטלית על מגוון מדיות ללא גלופות. השיטה יצא לשוק בתחילת שנות השבעים וזכתה לתנופה גדולה בראשית שנות התשעים. רוב הפיתוחים נשענו על פתרונות שנפוצו בתעשיית דפוס הנייר, האופסט או שיטות קונבנציונליות אחרות בתעשייה זו.

השיטה הדיגיטלית התפתחה במקביל להתפתחות עולם המחשוב. המחשבים האישיים נפוצו במשרדים ובבתים פרטיים, החליפו את מכונות הכתיבה ואפשרו יכולות פלט גבוהות יותר. המדפסות הראשונות היו מדפסות סיכה וסרט. המעבר למדפסות הזרקת דיו היה מהיר ומשם קצרה הדרך למדפסות לייזר ואחר כך למדפסות לייזר צבעוני.

יתרונות והתפתחות הדפוס הדיגיטלי

הדפוס הדיגיטלי ביישומים התעשייתיים מאפשר הדפסה בסדרות קטנות במנעד רחב: עלוני פרסום, יריעות, ספרים, קטלוגים, סימון תאריכי תפוגה במחלבות, שלטי חוצות, חולצות, מדבקות, זכוכית שטוחה לארכיטקטורה ועוד. ההדפסה אפשרית על גבי מצעים שונים ותומכת בהתאמה אישית גם ברמת המוצר הבודד.

טעות נפוצה היא להניח שניתן להעביר קובץ ישירות מהמחשב אל מכונת הדפוס. גרפיקאי מקצועי חייב להכין את הקובץ ולעבדו בהתאם לדרישות ואיכות ההדפסה והמפעל חייב להיעזר באיש מקצוע שכזה. האפשרות לקבלת הדפסה איכותית גם של עותק בודד, הנה היתרון הבולט של הדפסה דיגיטלית. ברמת הייצור והתפעול יש לשיטה יתרון גדול כאשר השליטה באיכות ההדפסה תלויה במאפייני התוכנה והמכונה, ופחות במיומנות המפעיל.

שיטת דפוס זו נכנסה גם לשימוש הקהל הרחב ולא רק בקרב אנשי המקצוע, ויצרה מהפכה של ממש. הדוגמא הבולטת ביותר היא ענף הצילום. המהפכה הדיגיטלית ייתרה את כל תחום פיתוח והדפסת התמונות והענף התכווץ והשתנה לחלוטין מבחינה טכנולוגית. צלמי האופסט נעלמו כמעט לחלוטין וחברות הענק שייצרו פילם לענף סגרו את פסי הייצור כמעט לגמרי.

לפני כ-15-20 שנה החלו הניסיונות להדפסה דיגיטלית גם על גבי מוצרים תלת ממדיים. הרעיון היה ליישם הדפסה מותאמת אישית ובסדרות קצרות על גבי מוצר צורני. מאז ממשיכה השיטה להשתכלל כל הזמן ופותחת יכולות חדשות לעיטור בקבוקים ומכלים.

אתגרים בהדפסה תעשייתית על מוצרים תלת ממדיים

כאשר רוצים ליישם הדפסה דיגיטלית על גבי מוצרים תלת ממדיים יש לקחת בחשבון את מבנה המוצר ואת התאמתו לשיטות הדפוס הדיגיטליות הקיימות. ראשית יש לבחון את יכולת הדיו להתחבר למצע ממנו עשוי המוצר. הדפסה על גבי זכוכית שונה מהדפסה על גבי פלסטיק כאשר גם בין סוגי הפלסטיק השונים יש מוצרים בעייתיים יותר ומוצרים בעייתיים פחות. כדי שהדפוס יאחז היטב לחומרים אלה, יהיה עמיד לשריטות ולמגע עם חומרים כימיים (לדוגמא, בעת רחיצת המכלים במדיח כלים) יש לבחור את סוג הדיו המתאים. בנוסף, רצוי לבצע טיפול פני שטח מקדים המבוסס על מכשיר פלזמה/להבה, שמשפר את רמת מתח הפנים ומאפשר אחיזה איכותית של הצבע לפני השטח. דרך נוספת לשיפור אחיזת הדיו היא שימוש במקשר (פריימר) הקיים בחלק מהמכונות הדיגיטליות.

אתגר נוסף הקיים הוא בהדפסה על גבי מוצרים המכילים מילוי צבעוני. במקרה זה, צבע הדפוס אינו מפצה על צבע הרקע של המוצר עצמו. לדוגמא, הדפסה של צהוב על גבי משטח כחול תיצור גוון ירוק. גם כאן קיימים פתרונות כגון הדפסה של רקע לבן אטום פעמיים ואף שלוש כדי שהצבע שמודפס מעליו יישאר בגוון המדויק, ללא סטיות.

מה ניתן להדפיס כיום?

המכונות הדיגיטליות יודעות, היום, להדפיס גרפיקה בצבע מלא (Block printing או Spot printing). המכונה יכולה להדפיס תמונה המורכבת ממספר רב של גוונים תוך שימוש בארבעה צבעי יסוד של CMYK בדומה למדפסות דיו ביתיות, אך בסוגי דיו שונים לחלוטין. לאחר ההדפסה תופעל, בדרך כלל, יחידת קרינה של UV בכדי לבצע צילוב ולהפעיל את מנגנון הפולימריזציה של הצבע (UV cure).

חברת Bergstein  ההולנדית היא מהמובילות בפיתוח יחידות הדפסה דיגיטליות (תמונה 1). החברה מייצרת מערכות דפוס במעבר בודד, משולבות טיפול פני שטח מקדים, דפוס והקרנת UV. בנוסף, המכונות משלבות אוטומציה של פריקה וטעינה של המוצרים.

מכונת הדפסה דיגיטלית BERGSTEIN
מכונת הדפסה דיגיטלית Bergstein

 

 

 

 

 

 

דפוס דיגיטלי משולב

בשנים האחרונות ניתן לראות ניסיונות שילוב בין העולם האנלוגי לזה הדיגיטלי, תחנות דפוס משי עובדות לצד תחנה של דפוס דיגיטלי. הדבר נפוץ במקומות בהם נדרש כיסוי עבה ואטום לפני הדפסה הדיגיטלית של הגרפיקה. כמו כן ניתן לראות פתרון היברידי במקומות בהם רוצים להדפיס על היקף שלם, 360 מעלות, של כוס או של בקבוק. חברות כגון Bergstein ו-Kamman משתפות פעולה תוך ניצול היתרון של כל אחת מהן, כדי להציע פתרון מודרני לאתגרי הדפוס הדיגיטלי התלת ממדי. ראשי ההדפסה הדיגיטליים של חברת Bergstein  מורכבים על המכניקה של חברת Kamman, ומאפשרים ניצול מירבי של ראש ההדפסה להדפסה היקפית מלאה של מוצרים כמו בקבוקים וצנצנות. זהו שילוב של טכנולוגיה דיגיטלית חדשנית עם טכנולוגיה של חברה שהחלה בייצור מכונות הדפסה ב 1955. במכונות המשולבות האלה ניתן להדפיס בקצב תעשייתי ועדיין לייצר הדפסות בסדרה קצרה. המכונות מתאימות גם להוספת תוויות עונתיות, כמו "כשר לפסח", ללא צורך בגלופות חדשות ובשינוי בכיוון המכונה. האפשרויות למיתוג המוצר הן אין-סופיות ורק צריך לחשוב באופן יצירתי.

מכונת דפוס דיגיטלי
מדפסת דפוס דיגיטלי- KAMMANN& BERGSTEIN