שילוב דיוק תנועה גבוה כתוצאה מהנעה ישירה בכל ציר, ויכולות בקרה מתקדמות כמו ויסות צמיגות אוטומטי, הגנת תבנית מתקדמת והמלצה לתנאי הזרקה מאפשרים ייצור איכותי, ייעיל, חסכני באנרגיה ועם חזרתיות גבוהה

בשנים האחרונות המעבר למכונות חשמליות גדל משמעותית. מספיק להסתכל על שווי השוק של חברת טסלה על מנת להבין את המהפך בתחום הרכב. כמו כלי הרכב, גם מכונות ההזרקה החשמליות מציגות יתרונות משמעותיים על פני המכונות ההידראוליות או ההיברידיות.

חיסכון באנרגיה

מערכות ההנעה במכונות חשמליות מצויידות במנוע נפרד לכל ציר. אלו מצויים במנוחה כאשר הציר לא בפעולה, בניגוד למכונות הידראוליות. עיקרון פעולה זה מאפשר להפעיל את הצירים סימולטנית בהנעה ישירה, ולא באמצעות מנוע המפעיל משאבה שמפעילה בוכנות. עלויות קירור השמן נחסכות גם הן וניתן להפחית את כמות הצ'ילרים במפעל.

הנעה הישירה בכל ציר ומעקב אחרי מדדי התהליך

אחד היתרונות המרכזיים הוא היכולת להגיע למיקומים מדויקים של מאיות המ"מ בחזרתיות גבוהה. יכולת זו, בשילוב מערכת הבקרה המתקדמת של TOYO, מספקת מעל 100 אפשרויות בחירה ל-32 פרמטרים הניתנים למעקב במהלך הייצור. כל נתוני הייצור הנמדדים מופיעים יחד עם הטולרנסים, כולל הערך הגבוה והנמוך, ההפרש בניהם, הממוצע ועוד. הנתונים ניתנים להצגה כגרפים אנלוגיים ולהורדה לצורך ניתוח על ידי מומחי תהליך. ניתן גם לבנות גרפים ייעודיים וכן לעקוב אחרי 100 מדדים במחזור הזרקה בודד כדי להבין את התהליך ולחשוב על דרכים לשפרו.

על מנת לסבר את העין נספר כי לקוחות החברה הצליחו לאתר מובלעה אחת שנסתמה בתבנית. זאת על סמך מיקום הסופי של החילזון גם בתבניות מרובות מובלעות (עד 256), המשמשות לייצור חלקים קלי משקל של גרמים אחדים. זוהי דוגמה לאיך ניהול הייצור הופך להיות מבוסס על תוצאות ולא על תחושות בטן.

מנגנון לוויסות צמיגות אוטומטי – Meltcon

אחת הבעיות הנפוצות הנגרמות עקב שימוש בחומר גלם גרוס, חומר מאצות שונות או חומר שספח לחות היא שינויים בצמיגות ההיתך. מערכת Meltcon משנה את טמפרטורת הצילינדר בצורה אוטומטית וכך שומרת על צמיגות אחידה ללא מעורבות המפעיל. המערכת תורמת לחזרתיות גובהה במידות, משקל ותכונות המוצר.

תמונה 1: מנגנון לוויסות הצמיגות Meltcon של TOYO בפעולה. מונע שינויים בממדי המוצר בגלל שונות בערכי צמיגות היתך.
 הגנה מתקדמת על התבנית

למניעת מאמצים מיותרים בתבנית ולייצוב תהליך ההזרקה, חברת TOYO הכניסה את האופציה המובנית JUSTPACK HOLD PRESSURE בעלת כמה אפשרויות לשחרור לחץ בין הלחץ הראון לשני בתהליך.

בנוסף להגנה הרגילה (הגנה על הכוח והזמן), הוסיפה החברה שני אזורים בהם ניתן לבנות הגנה בעלת כוח שונה. מדובר במנגנון להגנת תבנית מתקדמת (HSP) לדיוק מירבי, המגן על המוצר ועל התבנית לפי שלושה מיקומים שונים. את ההגנות ניתן לבנות באופן אוטומטי על ידי גרף הנעילה של המכונה.

חישוב נתוני הזרקה מיטביים ובדיקת הגדרות התהליך

כלי נוסף וחשוב הוא ה- MOULDING NAVIGATIONהמחשב את נתוני הזרקה הרצויים, כמו כוח נעלה רצוי, כמות הזרקה רצויה ועוד. בעזרתו מפעיל המכונה מצליח לעבוד עם נתוני הזרקה נכונים יותר כבר בתחילת העבודה.

בעזרת אופציית MOULDING PARAMETER CHECK, בלחיצת כפתור, מסוגלת המכונה לבדוק את כל הגדרות ההזרקה והנעילה, ולהעלות בטבלה הצעות ייעול התהליך. הדבר חוסך זמן בדיקה של המפעיל ומונע טעויות עתידיות.

תמונה 2: אופציית MOULDING NAVIGATION לאבחון נתוני ההזרקה הרצויים של חברת TOYO.
אפשרויות יצור מיוחדות

מערכת הבקרה תומכת גם ב-INJECTION COMPRESSION, סגירת התבנית למיקום מוגדר, לא נעילתה. הזרקת כמות חומר רצויה ואז בסגירה סופית הדוחסת את החומר וממלאת את המובלעת. התהליך בעל יתרונות אך לא מתאים לכל המוצרים. אופציית Gate-Cut מאפשרת חיתוך של המוצר עם הזרקן לפני סוף הקירור.

אלו הם רק חלק מהאפשרויות שמכונות ההזרקה החשמליות של TOYO מאפשרות. הן מביאות לייצור חסכוני, קל לתחזוקה עיקר איכותי.